Company Logo


Bonzai3d jest niezwykle łatwym w obsłudze i bardzo intuicyjnym programem służącym przede wszystkim do modelowania i projektowania. Głównym zamysłem jego twórców była chęć usprawnienia pracy projektantów i architektów, jednak również i przedstawiciele innych branż co raz częściej przekonują się do niego z uwagi na jego prostotę i funkcjonalność. Program może pracować zarówno na bryłach jak i powierzchniach płaskich. Potrafi wczytać praktycznie każdy plik graficzny. Z powodzeniem pracuje na formatach takich jak DWG, SAT, 3ds oraz wielu innych. To z pozoru bardzo proste narzędzie zaskakuje swoją funkcjonalnością, możliwością szybkiej edycji, intuicyjnością czy szeregiem gotowych rozwiązań, które niesamowicie przyśpieszają projektowanie.Poza standardowymi funkcjami importu i eksportu do ponad 20 różnych formatów plików graficznych czy formatów CAD mamy możliwość eksportowania do renderingu Google Earth, dzięki czemu możemy zwizualizować nasz projekt w środowisku Google Earth.


Dzięki świeżemu spojrzeniu na znane z innych programów funkcje oraz analizę interakcji z nimi, twórcy programu Bonazi3d osiągnęli tak wielką łatwość w obsłudze bez ograniczania możliwości lub wydajności programu.


W trakcje pracy, konstruowania jesteśmy wspierani przez szereg niezależnie działających funkcji, które mają na celu wspieranie i ułatwianie naszego projektowania. Linie pomocnicze, punkty zakończenia bryły, obiektu czy groty wysokości, szerokości figury rozmieszczone w dwóch lub trzech wymiarach mają na celu ułatwienie naszego projektowania. Możemy również samodzielnie tworzyć linie pomocnicze skierowane w stronę wybranego przez nas punktu, krawędzi, czy obiektu z wykorzystaniem klawisza spacji. Inną przydaną funkcją ułatwiającą modelowanie są automatycznie tworzone płaszczyzny odniesienia dopasowujące się do aktualnie wybranych powierzchni, wraz z możliwością tworzenia własnych siatek odniesienia o dowolnej orientacji, rozmiarze oraz gęstości siatki.


Program zmienia również całkowicie podejście do obiektów trójwymiarowych takich jak kule, sześciany, sfery oraz inne obiekty 3D nazywane tu obiektami kontrolowanymi. Wymiary czy kształt takich obiektów po ich stworzeniu mogą zostać w dowolnej chwili zmienione i edytowane tak często jak tego potrzebujemy. Przykładowo: W celu uzyskania półkuli nie jesteśmy już zmuszeni rozcinać kule na pół specjalnymi funkcjami, wystarczy jedynie wyciągnąć jej wymiar poprzez grot strzałki znajdującej się na krańcach figury i przeniesieniu go do wybranego przez nas miejsca.


Do naszej dyspozycji są również bardzo zaawansowane funkcje deformacji, skręcania, zaginania, tworzenia wypukłości oraz innych funkcji zmiany kształtu. Bardzo nowatorskim pomysłem wprowadzonym dla tych funkcji jest możliwość deformowania na konkretnym odcinku a nie na całości obiektu. Dzięki czemu w prostu sposób możemy uzyskać bardzo ciekawe i skomplikowane kształty. Możemy nawet odciskać i odwzorowywać kształty czy całe figury na naszych obiektach na przykład napisy, loga czy znaki firmowe. Ponadto mamy możliwość obrotu elementów wokół osi, wyciągania ich kształtów i dowolnej ich edycji w przestrzeni 3D czy też wybranej przez nas powierzchni płaskiej. W każdym momencie pracy, w dowolnej chwili mamy możliwość edycji wszystkich wartości takich jak grubość, szerokość czy wysokość obiektu, kąty zagięcia itp.


Poza podstawowymi narzędziami Bonzai3d posiada wyspecjalizowane funkcje umożliwiające szybkie wykonanie, wydawałoby się skomplikowanych zadań, pozwalając użytkownikowi skupić się na samym tworzeniu, a nie mechanizmach modelowania. Przykładem takiej funkcji jest Generator Dachów, który tworzy różne typy dachów jedynie na podstawie ścian budynku. Jeszcze ciekawsze jest narzędzie służące do tworzenia schodów, które z łatwością generuje gotowy model schodów w przeróżnych stylach. Wystarczy jedynie wyznaczyć ścieżkę oraz wysokość, a program wygeneruje pełny model schodów, udostępniając nam również menu dzięki któremu możemy modyfikować wszystkie elementy, takie jak wysokość poszczególnych schodów, styl poręczy i wiele innych. Narzędzie Okna/Drzwi nie tylko automatycznie tworzy właściwych rozmiarów otwory w ścianach modelu na umieszczane okna lub drzwi, ale również poprawnie pozycjonuje framugę czy obramowanie po obydwu stronach ściany.

 


Gotowe komponenty dostępne w bibliotekach bonzai3d nie ograniczają się jedynie do okien i drzwi, mamy możliwość wstawiania komponentów z bardzo szerokiej bazy kształtów, mebli, postaci ludzkich czy nawet takich obiektów jak drzewa i krzewy oraz wielu innych. Ponadto możemy sami tworzyć i edytować komponenty, zapisywać je i dodawać do kolejnych projektów. Wstawione elementy są odpowiednio zgrupowane umożliwiając tym samym ich szybkie przemieszczanie oraz edycję wszystkich wymiarów jednocześnie. Po rozgrupowaniu wszystkie linie, krawędzie, punkty posiadają pełną możliwość edycji, zmiany wymiaru i dopasowania.


Możemy również wykorzystać specjalne funkcje tworzenia, edycji i definiowania terenu wykorzystując linie stworzone w programie lub zaimportowane do bonzai3d z innych programów.


Dzięki funkcji tworzenia przekrojów możemy w kilku ruchach uzyskać przekrój elementu, plan fundamentów budynku, rozmieszczenia i rozplanowania ścian czy elementów konstrukcyjnych stworzony pod dowolnym kątem oraz według dowolnie wskazanych płaszczyzn. Taki przekrój możemy wydrukować bądź nawet zapisać jako zewnętrzny rysunek. Bardzo usprawnia to tworzenie dokumentacji oraz planowanie konstrukcji.Rzeczywisty rendering poprzez wybranie odpowiedniego materiału z bazy setek materiałów zdefiniowanych w programie i dopasowanie tekstur, doskonale odzwierciedla elementy czyniąc nasze wizualizacje niezwykle przejrzystymi i realistycznymi. Teksturowanie odbywa się w czasie rzeczywistym, a nałożone już tekstury można w dowolnym momencie przesuwać, obracać oraz skalowań zgodnie z upodobaniem. Program również automatycznie wybiera typ mapowania, które powinno zostać użyte dla danej powierzchni. anowania ścian czy elementów konstrukcyjnych stworzony pod dowolnym kątem oraz według dowolnie wskazanych płaszczyzn. Taki przekrój możemy wydrukować bądź nawet zapisać jako zewnętrzny rysunek. Bardzo usprawnia to tworzenie dokumentacji oraz planowanie konstrukcji.


W programie mamy też możliwość nałożenia naszego modelu na grafikę lub zdjęcie za pomocą funkcji Match View. Pozwala ona na dokładne dopasowanie rozmiaru oraz perspektywy naszego modelu do wczytanego obrazu. Dzięki tej funkcji możemy w prosty sposób zobrazować zmiany wizualne w konstrukcjach architektonicznych czy przedstawić wizualnie nowe pomysły.


Wymiarowanie jest również niezwykle proste i bardzo intuicyjne, aby zwymiarować dowolny obiekt, wystarczy zaznaczyć pierwszy i ostatni punkt wymiaru, a następnie wyciągnąć sam wymiar. Jeśli zmienimy kształt obiektu, wartość wymiaru zostanie automatycznie zmieniona. W programie możemy również wymiarować bardziej skomplikowane kształty, łuki i krzywe a nawet pozostawić pod nimi informację w formie notatki, która zostanie zamieszczona w wyznaczonym przez nas miejscu. Mamy pełną możliwość edycji i wizualizacji linii wymiarowych, ustalenia kątów czy łączenia linii, strzałek kierunkowych a nawet zmiany wyglądu grotów strzałek czy czcionki tekstu.Tworzenie N-krzywych, łączenie linii, spajanie, wydłużanie, przemieszczenia, tworzenie ścięć, zaokrągleń, skalowanie czy domykanie figur również nie jest niczym skomplikowanym. Można tego dokonać za pomocą specjalnie przygotowanych narzędzi a jest to jedynie mała część możliwości programu.


Poza samym programem do naszej dyspozycji jest specjalnie przygotowany podręcznik w języku polskim, dzięki któremu będzie nam łatwiej zapoznać się z możliwościami i funkcjonalnością programu oraz wbudowane samouczki wideo obrazujące sposób działania i zastosowanie poszczególnych funkcji.


Program nie ma dużych wymagań sprzętowych, do jego pracy wystarczy nam 512 MB pamięci RAM oraz 500Mb przestrzeni dyskowej. W celu usprawnienia pracy zaleca się jednak pracę z większą ilością pamięci. Program może pracować na dwóch platformach: systemie MS Windows np. XP lub nowszym oraz Mac OS X - wersji minimum 10.5Contribute!
Books!
Shop!

Powered by Joomla!®. Designed by: reseller hosting packages virtual private servers Valid XHTML and CSS.